Menu Zamknij

IV Ogólnopolskie Forum Samorządów

W dniach 14-15 lutego 2020 r. w podrzeszowskiej Jasionce – w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena miała miejsce IV edycja Ogólnopolskiego Forum Samorządów.

Tegoroczna edycja – to okazja aby nie tylko do podsumowania, ale też planowania przyszłości całej wspólnoty samorządowej. Dlatego też głównym tematem Forum była perspektywa finansowa po 2020 roku.

Forum Samorządów to niezwykła okazja do rozmów odnoszących się do zagadnień związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego w Polsce, ale także cenna płaszczyzna wymiany informacji i doświadczeń. Co mogą zrobić samorządy aby z powodzeniem realizować projekty finansowane ze środków funduszy unijnych? Wyzwania i zadania, z którymi mierzą się samorządowcy to obszary, które były poruszane podczas IV Ogólnopolskiego Forum Samorządowego.

W piątkowym bloku, zatytułowanym „Realizacja celów społecznych poprzez budowanie partnerstw z organizacjami pozarządowymi i biznesem” głos zabrał Prezes Centrum Promocji Biznesu Paweł Zając, który opowiadał o działalności Centrum Promocji Biznesu w kontekście wspierania inicjatyw społecznych oraz współpracy z biznesem.

Organizatorem forum jest samorząd województwa podkarpackiego oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządu Terytorialnego.

Wśród gości forum byli  m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Natomiast samorządy były reprezentowane m.in. przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbrzeżnego oraz wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapelę.

Na kończenie forum odbył się IV Samorządowy Bal Charytatywny, który tak jak forum odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym województwa podkarpackiego – G2A Arena w Jasionce. Organizatorem balu było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz Fundacja ISKIERKA działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

Niemal 300 gości i ponad 250 tys. zł na specjalistyczny sprzęt dla Oddziału Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 – to efekt dobroczynnej zbiórki oraz aukcji podczas IV Samorządowego Balu Charytatywnego.

W czasie balu odbyła się licytacje m.in. pióra prezydenta Andrzeja Dudy czy obrazu autorstwa Wacława Kochanowicza. Dochód z balu zostanie przeznaczony na zakup aparatu USG dla Oddziału Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, którego koszt wynosi ok. 350 tys. zł. Ostateczna kwota zostanie poznana po podliczeniu wszystkich wpłat. Natomiast tuż po zakończeniu licytacji, marszałek Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem i członkiem zarządu Stanisławem Kruczkiem ogłosili, że samorząd regionu dołoży brakującą część środków na zakup aparatu USG i na potwierdzenie tych słów przeprowadzili symboliczne glosowanie zarządu w tej sprawie.

Forum zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.