Menu Zamknij

Laureaci 2015

Podczas Gali Podkarpackiej Nagrody Samorządowej 2015 obchodzony był jubileusz 25-lecia odrodzonej samorządności. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast.

W związku z tą rocznicą oraz z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego nagrodzone zostały najlepsze samorządy na Podkarpaciu Samorządowcy, radni samorządów wszystkich szczebli przyjechali z całego Podkarpacia, aby 23 maja 2015 roku wspólnie świętować w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie Dzień Samorządu Terytorialnego.

Gośćmi uroczystości byli także parlamentarzyści z Podkarpacia oraz mieszkańcy regionu. Święto to ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

Laureaci Podkarpackiej Nagrody Samorządowej: Prezydent Mielca – Daniel Kozdęba, Ryszard Jędruch – wójt gminy Tryńcza, Józef Jodłowski – starosta rzeszowski, Barbara Jankiewicz – burmistrz miasta i gminy Lesko.

– Wielu obecnych tu samorządowców, a także tych, których już nie ma przysłużyło się do tego, aby idea samorządu terytorialnego bardzo dobrze służyła naszej ojczyźnie. To nie była prosta sprawa przed 25 laty. Odchodzący system, zmiana systemu politycznego, założenia nie miały do końca sprzyjających warunków do reaktywowania samorządu. To właśnie także „Solidarność” jako ruch społeczny, pracowniczy na swoich sztandarach i deklaracjach miał wypisane przywrócenie samorządu terytorialnego w naszym kraju – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego oraz przewodniczący PSST.