Menu Zamknij

Historia

Pierwsza edycja Podkarpackiej Nagrody Samorządowej odbyła się w 2000 roku. Wtedy po raz pierwszy został wybrany najlepszy starosta, burmistrz i wójt w Województwie Podkarpackim. W drugiej edycji został zainaugurowany „Konkurs na najlepszą stronę www w kategorii powiat, miasto, gmina”. Uznano, że warto zachęcić samorządy do tworzenia dobrych stron internetowych, będących wizytówką lokalnego samorządu. Wtedy też podjęto decyzję, aby Podkarpacka Nagroda Samorządowa była organizowana przy współudziale Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, zaś finał odbywał się zawsze w Rzeszowie przy okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. Konkurs sukcesywnie rozwija się, przybywa też nagród towarzyszących Podkarpackiej Nagrodzie Samorządowej.

W VI edycji samorządom, które przez kolejne trzy odsłony były nominowane do nagrody, przyznano po raz pierwszy tytuł ,,Lider Samorządności Podkarpackiej”. W VII edycji mieszkańcy Podkarpacia wybrali po raz pierwszy ,,Najpopularniejszego Samorządowca Podkarpacia”, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przekazał zwycięzcom nagrody finansowe. W XVI edycji po raz pierwszy został wybrany najlepiej prowadzony przez podkarpackie samorządy profil na Facebooku w kategorii powiat, miasto, gmina.

Od samego początku Podkarpacka Nagroda Samorządowa odbywa się pod honorowym patronatem Wojewody i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Dziesiąty, jubileuszowy Konkurs zyskał też przychylność, wsparcie i honorowy patronat Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, fundatora wartościowych nagród rzeczowych dla laureatów PNS oraz honorowy patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wzorem lat ubiegłych wydany został album „Samorządy Podkarpackie w XX-leciu odrodzonej samorządności 1990-2010”, dokumentujący dorobek i 20-letnią historię wszystkich samorządów Podkarpacia biorących udział w IX i X edycji Podkarpackiej Nagrody Samorządowej.